2019

EESTI RATTA-O KARIKASARJA ETAPID TÕID TALLINNASSE ALA MAAILMA ABSOLUUTSE TIPPTASEME.

2019 a. juuni viimasel nädalavahetusel Pirital aset leidnud Eesti rattaorienteerumise karikasarja etapid olid oma maastikuvalikult sarnased kuu lõpus Taanis algavate ala maailmameistrivõistlustega, mistõttu tulid Tallinnasse oma MM-i katsevõistlusi pidama ka nii Soome juunioride kui täiskasvanute koondised, kelle ridades oli mitmeid väga paljude tiitlitega pärjatud sportlasi.

Ala ligi kahe kümnendi pikkuse ajaloo jooksul on põhjanaabrite rattaorienteerujad olnud maailmas kõige edukamad võites riikidest enim tiitlivõistluste medaleid. Eestis startinud soomlaste tasemest annavad aimu järgmised faktid: meestest on Jussi Laurila võitnud ühelt EM-ilt 4 kulda, Samuli Saarelal on 5 MM-tiitlit, naistest Ingrid Stengardil aga lausa 13 tiitlivõistluste kuldmedalit. Samuti on puhta rattasõidu võimekus maailmaklassi sportlastel väga kõrge, näiteks Samuel Pökälä on mitmekordne Soome eliitklassi meister jalgrattaspordis, ta on võistelnud maantesõidu MM-il ja võitnud ka Tartu Rattaralli. Ka nende juunioride koondis on läbi ajaloo olnud väga edukas.

Väga hästi korraldatud jõuproovid, mille tarbeks oli esmakordselt kaardistatud uus suur ala Muugal, olid MM-i katsevõistlusteks samuti Eesti koondisele. Kuna ka eestlased on viimasel kümnendil võitnud rattaorienteerumise tiitlivõistlustelt üle 15 medali, sealhulgas 5 kulda, oli võistluste tase väga kõrge – stardis oli üle 10 suurvõistluste medalivõitja ja 8 maailmameistrit.

Laupäeval kavas olnud lühirajal jättis meeste seas võidu Eestisse kolme nädala eest Poolas Euroopa meistriks kroonitud Lauri Malsroos (51.15) edestades 1.15-ga 3-kordset maailmameistrit Tõnis Ermi, kes on 37-aastaselt siiani väga heas vormis. Kolmanda koha saavutas Pekka Niemi (+1.40). Esikuuikusse mahtusid veel: Laurila, Pökälä ja Anders Blomster. Eesti koondislastest sai Priit Poopuu 7. (+7.07) ja Marek Karm 8. koha (+8.12). Marko Külaots lõpetas 15. kohal, Lauri Beilmann M40 klassis 9. kohal ning Marje Venelainen N40 klassis 1. kohal. 

Naiste seas saavutas lühirajal koduradade toel üllatuslikul võidu siiani rohkem seiklussportlasena tuntud Piibe Tammemäe (52.28), kes edestas 1.29-ga sprindi valitsevat maailmameistrit Henna Saarineni. Kolmandaks sõitis end juunioride maailmameister Jutta Nurminen (+1.46). Alles neljandaks jäi seejuures 7-kordne maailma- ja 6-kordne Euroopa meister Stengard.

Pühapäevasel pikal rajal alistas hetkel maailma karikasarjas II kohta hoidev Lauri Malsroos (1.45.10) kindlalt valitseva ühisstardi maailmameistri Jussi Laurila (+3.16), kellele Tõnis Erm kaotas omakorda pea 2-tunni pikkusel rajal vaid 26 sekundit (+3.42). Esikuuikusse jõudsid veel: Blomster, Pökälä ja tänavuse EM-i ühisstardi hõbemedalivõitja Kare Kaskinen. Eestlastest oli Priit Poopuu taas 7. (+9.44.) ja Marek Karm seekord 10. (+20.50). Marko Külaots (SK Saue Tammed) lõpetas 11. kohal (+51:23).

Naiste seas pani pikal rajal oma paremuse maksma ala üks läbi aegade edumaimaid sportlasi Ingrid Stengard (1.53.26), kes veel 43-aastaselt võitis tänavuselt EM-ilt individuaalse medali. Väga head vormi näidanud Piibe Tammemäe kaotas ülikogenud soomlannale vaid 35 sekundit. Kolmanda koha saavutas taas Jutta Nurminen (+2.09). Mullune maailmameister Saarinen leppis seekord 5. kohaga.

N40 klassis võitis Marje Venelainen

Täpsemad tulemused: https://www.oknomme.ee/?p=22
Esimesel päeval oli tegu ka Tallinna lahtiste meistrivõistlustega.

Rattaorienteerumise tänavused Eesti meistrivõistlused koos Balti meistrivõistlustega peetakse 20.-21. juuli Põlvas. Ala maailmameistrivõistlused koos juunioride MM-iga leiavad aset 26.07.-04.08. Taanis Vyborgis, kus Eesti koondise eesmärgiks on individuaalne maailmameistritiitel.

Esikolmik foto
Fotol lühiraja esikolmik, vasakult Pekka Niemi, Lauri Malsroos, Tõnis Erm (allikas: OK Nõmme).

Allikas: EOL FB leht