2017

2017

18.-19. novembril Värska Sanatooriumis toimunud EOL-i üldkogul valiti järgnevaks kaheks aastaks uus juhatus. Eelneval kahel aastal presidendiks olnud Meelis Mälberg valiti ühehäälselt presidendiks tagasi.

Üldkogul tehti kokkuvõtteid möödunud aastast ja vaadati- laupäeval vaadati tagasi arengukava täitmisele, MM 2017-le, RMK orienteerumispäevakute sarjale, statistikale ning tippspordile; pühapäeval keskenduti järgmise hooaja eelarvele ja juhendmaterjalidele, samuti toimusid presidendi ja juhatuse valimised.

Üldkogu käigus autasustati ka klubide poolt valitud parimaid:
Parimad orienteerumisjooksus: Timo Sild ja Evely Kaasiku
Parim suusaorienteeruja: Mattis Jaama
Parim rattaorienteeruja: Lauri Malsroos
Parim rogainivõistkond: Toomas Marrandi ja Mari Kaseväli
Parima orienteerumiskaardistaja: Kalle Remm
Aasta tegija: orienteerumise MM ja selle korraldajad


Foto: Eesti Orienteerumisliidu FB leht / Reigo Teervalt

Eesti orienteerumisjooksu sprindikarikas 2017 kavas oli 13 etappi.

Naiste arvestuses võitis Teele Telgma, kellel õnnestus võita neli etappi ja koguda 480 punkti. Palju õnne!


Foto: ERR spordiportaal / Paul Poopuu

Loe lisaks:
https://sport.err.ee/644581/eesti-sprindikarika-voitsid-teele-telgma-ja-sander-vaher 

Palju õnne!

Saue Sõna küsis, Lauri vastas. 

Lauri Malsroos: treenin kindlasti mitmekesisemalt kui klassikalised ratturid

Lauri Malsroos spordiklubist Saue Tammed osales edukalt augusti alguses rattaorienteerumise EM-il Prantsusmaal ja augusti lõpus toimunud rattaorienteerumise MM-il Leedus.
Lauri saavutas EM-il teise koha sprindis ja lühirajal ning tuli kolmandaks MM-i sprindidistantsil.
Saue Sõna usutles Laurit pärast tiitlivõistlusi.

Kirjelda, mille poolest erinevad traditsiooniline jooksu- ja rattaorienteerumine?

Jooksu- ja rattaorienteerumine erinevad eelkõige sellepoolest, et rattaorienteerumises liigutakse vaid mööda teid ja jalgradu, samal ajal, kui orienteerumisjooksus on liikumiseks kogu mets. Seega võib öelda, et valikuid ühest punktist teise jõudmiseks on rattaorienteerumises üldjuhul vähem, teisalt aga vigade parandust teha ajakulukam. Tuleb kas jätkata mittesoovitut pikemat teekonda või minna tagasi kohta, kust tegid vale pöörde. Igal juhul on korralik ajakadu reaalsus. 

Palun kirjelda oma treeninguid. Mitu korda nädalas treenid? Kui palju treenid Sauel ja selle lähiümbruses?

Treenin keskmiselt 45-55 tundi kuus, olenevalt kas on rohkem võistlusi või vähem. Üldiselt saab rohkem harjutatud sügisest kevadeni. Enamus trenne algavad Sauelt kodust - rattasõidud, jooksud. Trenni pikkused varieeruvad 30-40 minutist kuni 5-6 tunnini. Pikemaid treeninguid, võistlusi, seiklusi tuleb harvem ette.

Rattaorienteeruja peab kindlasti olema tugev rattur. Kas lisaks rattasõidule kasutad ka muid treeningviise? Kuidas näeb välja talvine rattatreening?

2015. aasta sügisel soetasin endale laiade rehvidega ratta ehk talviseks sõiduks mõeldud Fatbike ́i. Sellega olen sõitnud viimasel kahel talvel mitmed tuhanded kilomeetrid. Samuti püüan ilusa (loe: lumise) talveilmaga suusatamas käia, viimasel paaril aastal on sellega paraku ilma tõttu natuke kehvasti olnud. Samuti käin vahelduva eduga jooksmas ja orienteerumas aastaringselt. Talviti teen vahel Ämari jõusaalis ka siserattatreeninguid (pukis sõitmine) ja ÜKE-t Tallinna spordihallis. Suviti sattun vahel rulluiskudele ja erinevatele veesõidukitele, vahel harva isegi ujuma. Seega võib öelda, et treenin kindlasti mitmekesisemalt kui klassikalised ratturid. Ise pean järjepidavat jooksmas käimist rattatreeningute kõrval üheks oma edu võtmeks.

Kuidas hindad rattaorienteerumise populaarsust Eestis ja millistes riikides seda ala veel harrastatakse?

Rattaorienteerumine Eestis võiks olla populaarsem. Teisipäevakutel käib küll arvestatav hulk harrastajaid, võistlusi on samas kahjuks vähe ja osalejaid nendel vähestel võiks samuti rohkem olla. Maailma mastaabis on rohkem harrastajaid Euroopas, eriti Tšehhis, kust ala ka mitteametlikult pärit on. Tšehhi viie päeva sõidul on igal aastal selgelt üle 500 osaleja.

Tulles augusti alguses Sulle edukalt lõppenud EM-i juurde, siis millist EM-i sõitu hindad kõige paremaks?

Kirjeldan lühidalt oma kõiki nelja sõitu.

Sprint: sellele hooajale omaselt palju rabistamist, aga õnneks suuri vigu ei teinud. Raja teine pool õnnestus kindlasti paremini ja sellega tõusin medalile. Kulla kaotasin seitsme sekundiga, umbes kaks minutit enne lõppu tegin 10-sekundilise vea. Ei jäänud palju puudu. Kokku halbu teevalikuid ja väiksemaid eksimusi vähemalt minuti jagu. Seda on sprindi kohta selgelt liiga palju. Medal oli positiivne üllatus.

Lühirada: 10 minutit enne eelstarti avastasin, et esirehv on tühi. Tuli kiirelt sisekumm sisse panna, närveerimiseks aega õnneks ei jäänud. Eelstarti jõudsin 10-sekundilise varuga. Rajal tegin ühe selge 40-sekundilise vea, sinna otsa paar väiksemat koba. Poole raja peal sain kahe minutiga kätte tugeva itaallase, see lisas enesekindlust. Pressipunktis 10 minutit enne lõppu hüüti, et olen 11 sekundit maas. Püüdsin teha vigadeta lõpu, mis ka üldjoontes õnnestus, kahjuks jäi sekund ikka puudu. See on sport. Paar aastat tagasi võitsin sekundite mängus MM-i pronksi.

Tavarada: tasane, väga kiire ja lihtne maastik. Oleks pidanud sobima, kahjuks jäi teravusest pisut puudu. Kohe alguses tegin hooletusest rumala, rohkem kui minuti maksnud vea. Lisaks veel kaks kehva valikut rajal, mille mõlemaga kaotasin 30-45 sekundit, ning 3-minutiline kaotus ja jagatud 7. koht oligi tõsiasi. Positiivse poole pealt suutsin lõpuni pingutada ja üksi tempot üleval hoida. Pronksi teeninud prantslane oli poolel rajal juba vähem kui 30 sekundit maas (startis kolm minutit hiljem), kuid kätte ta mind ei saanudki.

Teade. Sõitsin viimast ehk kolmandat vahetust. Pärast Margus Halliku suurepärast avavahetust tundusid seisud väga head. Kahjuks olid Priit Poopuul tehnilised probleemid - murdunud kodar, mis keris tagahammasrataste vahele -, mille tõttu veetis ta rajal pea viistest minutit rohkem, kui oleks pidanud. Sain uhkes üksinduses teha hea tugeva trenni, pingutasin lõpuni, raja teise poole sõitsin medalitele võidelnud meestega sekund sekundis, seega kiirust oli. Tegi meele rõõmsaks.

Kas Portugali mägine sprindimaastik kaks aastat tagasi, kui võitsid EM-il kulla, oli Sulle sobivam kui Prantsumaa ülikoolilinnaku suhteliselt tasane maastik?

Kindlasti sobis paremini Prantsusmaa ülikooli linnak. Portugalis tegin lihtsalt nii palju parema soorituse, praktiliselt veatu sõitu. See tõi tookord võidu.

Milliste eesmärkidega sõitsid augusti lõpus MM-ile Leedus?

Läksin Leetu plaaniga teha oma selle hooaja parimad sõidud, loodetavasti nii veatult kui võimalik. Mõtlesin, kui see toob mulle mõne medali, oleksin väga õnnelik.

Tegid MM-il Leedus karjääri parima sõidu tavarajal (6. koht). Samas oma lemmikdistantsil - sprindis - teenisid kolmanda MM-i medali. Kumma sõiduga rohkem rahule jäid?

Kindlasti jäin rohkem rahule sprindiga. Tegin ilma suuremate vigadeta sujuva sõidu, kahjuks jäi pisut teravusest puudu, et kirkamaid medaleid võita. Oli üsna tõusuderohke rada, mis mulle väga meelepärane ei ole. Tavarajal olid väga head medalivõimalused, kahjuks eksisin võistluse viimases kolmandikus kahel pikemal teevalikul, millega kokku kaotasin 1,5-2 minutit. Protokollis jäi teises mehest lahutama 1,18 minutit.

Mida meenutad teistelt distantsidelt MM-il?

Esmakordselt kavas olnud ühisstart oli väga põnev. Kokku nelja kaardivahetusega (5 kaarti) ja paljude kontrollpunktidega rajal vaheldusid esikümne mehed pidevalt. Veel 10 minutit enne lõppu oli koos 10-meheline liidergrupp. Kahjuks tegin viimasel teevalikuetapil vale otsuse, võttes endaga kaasa suurfavoriidi Krystof Bogari. Meie kahekesi jäime medalite jagamisest sel korral eemale.

Jalgrattasport on tehnikaala. Kas ja milliseid tehnilisi viperusi on ette tulnud tiitlivõistlustel?

Tiitlivõistltel on mul mõnel korral rehvipurunemine olnud, kaks korda teates. Samas olen osalenud 17 tiitlivõistlusel, sinna lisaks veel MK etapid, seega kokkuvõttes võib öelda, et mul on hästi läinud.

Lõpetuseks - minu osalemist MM-il ja EM-il toetas Saue linn, aitäh!

Nädalavahetusel Baltic Junior Cup-il lõpetas orienteerumisjooksu hooaja ka noorte-juunioride koondis (MW16,MW18,MW20). Võistlus toimus Rootsi kaguosas, Olofströmi linnas, Blekinge maakonnas. Baltic Junior Cup-il osalevad Eesti, Läti, Leedu, Poola, Smålandi, Lõuna-Rootsi (Skåne, Blekinge och Halland) ja Soome-Rootsi koondised.

Laupäeval toimus teatejooks segavõistkondadele, kus kuueliikmelistes võistkondades on üks liige igast võistlusklassist. Võistlusformaat on põnev, kuna alustavad mõlemad MW18 vanuseklassi sportlased. Seejärel antakse teatevahetus üle MW16 klassi jooksjatele. Kolmanda vahetusena saadetakse rajale W20 jooksja ning ankruvahetuses on M20. Eesti esitiim liikus kuni viimase vahetuseni 8.kohal, kuid kompassi purunemisest tingitud suured vead langetasid meid 12.kohale.

Teise päeva tavarajal jooksis eestlaste parima tulemuse W18 vanuseklassis 6.koha saavutanud Kristel Kõivo, Teele lõpetas 21. kohal. Tublid sooritused tegid ka W16 vanuseklassis 8.koha saavutanud Johanna Laanoja ja 10.koha saavutanud Lorely Kõrvel. Poistest sai parima koha Kaarel Vesilind, kes lõpetas M18 vanuseklassis 12ndana. Andres Rõõm oli samas klassis 14. Meesjuunioridest lõpetas Lauri Pähn parimana 13.kohal.

Mõlemal päeval oli maastik Lõuna-Rootsile omaselt väheste reljeefivormidega, kuid see eest väga paljude kividega maastikul. Hoolikas ja täpne kaardilugemine ning suuna hoidmine olid olulised märksõnad ning need tegid punktide leidmise keeruliseks. Nagu ka tulemustest näha võib, mängis Skandinaavia maastikel jooksmise kogemus väga suurt rolli.

Baltic Junior Cup tulemused leitavad võistluste kodulehelt:
http://www.svenskorientering.se/Distrikt/blekingeorienteringsforbund/BalticJuniorCup/Hem/

Allikas: Piibe Tammemäe, Eesti koondise treener-esindaja / or.teated list