2015

2015

Pühapäeval (06. dets.) võttis Harju Jõud aasta kokku. Harjumaa parimaks naissportlaseks valiti Anett Kontaveit ning kolmandat aastat järjest parimaks meessportlaseks Lauri Malsroos.

Lugu ilmus ajalehes Saue Sõna (NR 18 (448) 9. oktoober 2015)

Sügisilmade saabudes lõpeb aprillis algav orienteerumishooaeg. Jaanipäeva paiku tegime Saue Sõna veergudel vahekokkuvõtte (loe 3.07.15 Saue Sõna), nüüd kirjeldame lühidalt Saue orienteerujate tegemisi hooaja teises pooles.

Suvel on orienteerujatel mitmeid tiitlivõistlusi - enamus „tammedest“ sai end proovile panna Eesti meistrivõistlustel, kuid parimad meie hulgast võitlesid medalite eest Tšehhis, Rootsis ja Lapimaal.

Lauri Malsroos maailma absoluutses tipus
Hooaja esimeses pooles rõõmustas Lauri spordisõpru individuaalse Euroopa meistritiitliga. See saavutus kruvis kõrgeks ka ootused maailmameistrivõistlusteks, mis sõideti augustis Tšehhi kuulsas suusakeskuses Liberecis. Võistlused toimusid väga mägisel ja huvitava rajavõrguga maastikul. Lauri tegi parima soorituse ootuspäraselt sprindidistantsil. Tõusvas joones kulgenud sõiduga kerkis sprindi valitsev Euroopa meister mudase sprindiraja lõpuks pronksmedalile.

Esimese vaheajapunkti 39. aeg talle head kohta ei lubanud, kuid kiireneva tempoga tõusis Malsroos poole raja peal esikümnesse ning viimase kolme ja poole minutiga seitsmendalt kohalt kolmandaks! Võitis itaallane Luca Dallavalle ja teine oli tšehh Vojtech Stransky. Lauri kaotas 5,5 km pikkusel rajal kuldmedalistile 20 ja hõbemedalistile 16 sekundit.

Igapäevaselt Ämari lennuväebaasis kopteripiloodi ametit pidav Lauri on maailma rattaorienteerumise eliidis kenasti kanda kinnitanud. Kindlasti on talt oodata uusi supertulemusi järgmiste hooaegade tiitlivõistlustelt.

LAuri MTBO MM-l
Lauri Malsroosile kuulus rattaorienteerumise MM-il sprindis pronksmedal. Foto: Arbo Rae

Pronksmedal seenioride MM-ilt Saue Tammedele
Kuigi hetkel ei ole klubiliikmeid Eesti orienteerumisjooksu koondises, näitas pikaaegne koondislane ja aastaid Eesti üks paremaid naisorienteerujaid Kirti Rebane jätkuvalt head sportlikku vormi seenioride MM-il. Suvel Root sis Göteborgis peetud MM-il osales üle 3000 seeniororienteeruja alates 35. eluaastast, kes jagasid medaleid sprindi ja tavaraja orienteerumises.

Kirti Rebane veteranide MM-l
Kirti Rebane saavutas seenioride MM-il oma lemmikuks kujunenud sprindidistantsil N40 klassis pronksmedali. Foto: Lembe Lutterus

Skandinaavialikult rasketel ja tehnilistel maastikel osales mitu Saue Tammede raudvara, kes nautisid nädalast orienteerumispidu. Parima tulemuse eest hoolitses Kirti, kes lemmikuks kujunenud sprindi distantsil saavutas N40 klassis pronksmedali.

Veteranide MM, Ülo Vainura
Seenioride MM-i skandinaavialikult rasketel ja tehnilistel maastikel osales mitu Saue Tammede raudvara, pildil Ülo Vainora. Foto: Lembe Lutterus

Järgmisel suvel saabuvad tuhanded orienteerujad analoogsele võistlusele Tallinna ja Kõrvemaa metsadesse. Usutavasti on seal osalemas ka suur osa Saue Tammede liikmetest.

Ööpäev Lapimaa kaunis looduses
Järjest enam populaarsust koguva orienteerumisdistsipliini rogaini MM võistlus peeti Põhja-Soomes Lapimaa südames kaunitel tundrumaastikel. Rogain on võistkondlik (reeglina kaheliikmelised võistkonnad) valikorienteerumine, kus kontrollaja jooksul tuleb koguda võimalikult palju kontrollpunkte. Kuigi rogaine peetakse erineva kontrollajaga, on kõige traditsioonilisem siiski 24 tunni formaat. Ööpäeva jooksul kontrollpunktide jahtimine nõuab võistkonnalt suurepärast planeerimisoskust ja tohutut füüsilist ning vaimset vastupidavust. Tugevamad võistkonnad läbivad ööpäeva jooksul maastikul 120-160 km.

Soomes elavad „tammed“ Peeter Pihl ja Daisi Saetalu saavutasid segapaaride klassis kõrge 5. koha, läbides ööpäevaga linnulennuliselt üle 100 km!

Rogain on väga populaarne ka Eestis ja läbi hooaja leiab erinevaid 3-8-tunnise kontrollajaga võistlusi. See on suurepärane võimalus tulla orienteeruma inimestel, keda üksinda metsas liikumine või tehniline maastik hirmutavad. Ühiselt ja valikuliselt punkte läbides on üks ideaalne võimalus orienteerumisega (taas) tutvuda.

Saue Tammede järelkasvu head esinemised Eesti metsades
Traditsiooniliselt peetakse suve lõpus orienteerumise Eesti meistrivõistlusi. Sel korral jagati sprindi ja öise orienteerumise medaleid Pärnus, tavaraja parimad selgusid Tartu-Võru maantee äärsetes Krüüdneri metsades ning orienteerumise maratoni ehk pika raja medalistid kaitseväe keskpolügooni naabruses Mõndaveres.

Kuigi eelnevalt sai mainitud, et orienteerumisjooksu Eesti koondisesse hetkel „tammesid“ ei kuulu, on meil peale kasvamas edukad noored, kes lähemate aastate jooksul võivad sauelaste traditsioone orienteerumistipus edasi viia.

T16 klassis võistlev Teele Telgma võitis omavanuste hulgas kolm meistrivõistluste kulda (sprint, öine ja tavarada) ja aitas klubi esindusvõistkonnal saavutada sprinditeate põhiklassis hõbemedali. See oli Teelele teine täiskasvanute klassi teatemedal. Saavutusele lisab oluliselt kaalu asjaolu, et Teele võitis Pärnus peetud võistluse esimese vahetuse, edestades Eesti koondislasi ja rajades võistkonnale suurepärase aluse medalivõiduks.

Usutavasti jõuab Teele juba uuel hooajal omaealiste tiitlivõistlustele ja leiab motivatsiooni jätkata sporditegemisega täiskasvanute klassini.

Lisaks Teelele näitas hooaja teises pooles head ja stabiilset minekut M20 klassis võistlev Andres Saetalu, kes teenis kahele hõbemedalile lisaks kulla tavarajal. Tänu headele sooritustele sai Andres võimaluse osaleda Eesti koondise kooseisus Euromeetingu võistlusel, mis oli üheks eelvõistluseks, mis eelneb kahe aasta pärast Lõuna-Eestis toimuvale orienteerumise MM-ile.

Andres ja Teele veel kahe aasta pärast maailma tippvõistlusele ei pääse, kuid loodetavasti annab kodus toimuv tippvõistlus neile motivatsiooni treeningutega uuele tasemel tõusta.

Kokku teenisid Saue Tammede orienteerujad meistrivõistlustelt 19 medalit, millest seitse oli kuldsed. Lisaks Teelele ja Andresele tulid Eesti meistriks Alar Abram (M40, tavarada) ja Maire Raid (N75, tavarada ja pikk rada).

SK Saue Tammed tänab toetuse eest Saue linna ja AS-i Sami. Tänu toetajate abile on Saue parimad orienteerujad saanud osaleda vajalikes treeninglaagrites ja tiitlivõistlustel. Kõiki sauelasi aga kutsume metsas liikuma ja orienteeruma!

11. oktoobril 2015 a. toimunud Sauelane liikuma orienteerumisetapi tulemused ja SI ajad on leitavad allpool. 

Tulemused
SI ajad

Kui varasematel aastatel on Sauelane liikuma orienteerumisetappidel kontrollpunkti läbimine märgitud kompostri abil, siis sel aastal korraldasid Saue Tammed orienteerumise 'piiksutamisega' ehk SI ajavõtuga. Lisaks oli sel aastal maha märgitud ka rada rattaorienteerujatele. 

Rajameistrina tegutses Lauri Malsroos, kaardi autor on Johannes Tasa. 

Jalgsi liikujatel (jooksjatel) oli valida kahe raja vahel (Rada 1 - 2,9 km ja Rada 2 - 5,9 km) ning ka rattaorienteerujatel oli valida kahe distantsi vahel (5,1 ja 11,2 km). 

Kaardid:
Rada 1 (2,9 km)
Rada 2 (5,9 km)
Ratas 1 (5,1 km)
Ratas 2 (11,2 km)
Kõigi kontrollpunktidega kaart

Kõiki osalejate nimesid arvutisüsteemi kanda ei õnnestunud, kuid väljastatud kaartide arvu järgi osales orienteerumisetapil ~80 inimest.

Aitäh kõigile, kes 11. oktoobril Sauel jalgsi või rattaga orienteeruma tulid!

3. okt. Nõval toimunud TAOK rogaini võitsid väga veenvalt Erkki Aadli ja Alar Abram (võistkond Saue Tammed, MM:1. MM40:1.). Kui 8h rogaini rada planeeritakse ideaalis selliselt, et kõik KP-d suudab 8 tunniga läbida vaid võitjavõistkond, siis Erkkil ja Alaril kulus kõikide KP-de läbimiseks (140 punkti kogumiseks) mitte kaheksa tundi vaid 6:38:18.

Lauri Malsroos ja Susan Pihelgas lõpetasid segapaaride hulgas teisel kohal (võistkond Tammed Sega, MN: 2.), võtmata jäi vaid üks 3 punkti väärt olnud KP (kokku 137 punkti).

Tammesid oli võistlemas rohkemgi, kuid vaid Tammedest koosnes lisaks mainitud võistkondadele veel vaid üks võistkond - 2 oravat (Anneli Orav ja Virve Orav), kes kogusid 94 punkti ja lõpetasid NN:16. PERE:10.

Tulemused: http://rogain.ee/2015/preliminary/web/results.htm

Esmakordselt Sauelane liikuma ajaloos võimalik orienteeruda ka rattal! Rattaorienteerumise puhul kiiver kohustuslik!

11. okt. 2015 kuulutus