Orienteerumisest

Orienteerumisest

Orienteerumine on sport kogu eluks!

Nii orienteerumise päevakutel kui ka võistlustel kohtab inimesi igas vanuses, alustades lasteaialastest kuni 85+ aasta vanusteni. Kõikidel päevakutel ja võistlustel on võimalik valida enda vanusele vastav vanuseklass (või ka raja raskuse tase), mis vastab sinu oskustele ja füüsilisele võimekusele.

Orienteerumise distsipliinid on väga eripalgelised!

Kõige tavapärasem on orienteerumisjooks, kuhu alla kuuluvad erinevad distsipliinid: sprint (lühike ja tavaliselt linnas), lühirada (lühike ja metsas), tavarada (keskmise pikkusega ja metsas), pikk rada (pikk ja metsas) ja rogain ehk valikorienteerumine (tavaliselt ülipikk ja erinev maastik). Lisaks on orienteerumisjooksu all veel teatejooksud, öine orienteerumine, siseorienteerumine hoonetes jne. Harrastatakse ka rattaorienteerumist ja suusaorienteerumist. Orienteerumisel põhineb ka näiteks seiklussport (Eestis on tuntuim Xdreami sari).

Orienteeruda on võimalik igal pool ja iga ilmaga!

Kevadest sügiseni toimuvad orienteerumise päevakud peaaegu iga päev üle Eesti. Tallinna piirkonnas toimub esmaspäeviti (talvel pühapäeviti) linnaorienteerumine (www.linnaorienteerumine.ee), teisipäeviti teisipäevakud (www.teisipaevakud.ee) ja neljapäeviti neljapäevakud (www.ton.ee). Nädalavahetustel, aga ka tööpäevade õhtutel, toimub palju võistluseid üle Eesti.Lisaks Eestile toimuvad päevakud ja võistlused pea kõikides Euroopa riikides.

Orienteerumine ei ole ainult sport!

Orienteerumisoskus tuleb kasuks ka niisama looduses liikumisel ja matkates. Orienteerumisoskusega inimesed eksivad oluliselt vähem metsa ja väheneb kartus looduses liikumise ees.

Orienteerumist saab siduda reisimisega!

Eestis on põnev, aga välismaal on alati põnevam! Orienteerujad, sh Saue Tammede klubi liikmed, käivad orienteerumas ka teistes riikides. Orienteerumisvõistlustel (va tiitlivõistlused) võivad üldjuhul osaleda kõik soovijad sõltumata asukoha riigist. Paljud võistlused on tihti ka mitmepäevased. 

Püüame ka klubi noortega käia välismaal kogemusi hankimas. Lähim võimalus on selleks Soome, mis on logistiliselt Tallinnale lähedal. Soomes on maastikud teistsugused ja konkurents märksa suurem. Teeme koostööd Soome orienteerumisklubidega. Näiteks tänavusel talvisel koolivaheajal käisid kaks Tammede tüdrukut koos soomlastega Hispaanias laagris. Samuti võistlevad Tammede klubi liikmed erinevate Soome klubide koosseisus sealsetel võistlustel. 

Orienteerumisega on mõistlik alustada noorelt!

Nagu paljude muude spordialadega, annab noorelt orienteerumisega alustamine paremad tehnilised oskused tulevikuks. Esialgu piisab ka 1-2 kaarditrennist nädalas ja muul ajal võib soovi korral tegeleda teiste spordialadega.