Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/np8737/public_html/templates/shape5_vertex/vertex/responsive/responsive_mobile_sidebar.php on line 8
Login
Register

Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/np8737/public_html/templates/shape5_vertex/vertex/responsive/responsive_mobile_menu.php on line 278

Avaleht

Kontakt

Liikmed

Uudised

Põhikiri

Ajalugu

Klubi dress

Juhtorganite otsused

2016

Lugu ilmus Saue Sõnas NR 17 (470) 23. september 2016

Saue Tammede edukas hooaeg
Andreas Kraas

Koos saabuva sügisega hakkab lõppema tänavune orienteerumishooaeg. Saue linna orienteerujate märksõna aastal 2016 on tiitlivõistlused. Eriline aasta pakkus Saue Tammedest enamusele võimaluse ennast maailma parimatega proovile panna. Kui meie tippsportlase Lauri Malsroosi jaoks on tiitlivõistlus iga-aastane rutiin, siis noorele Teele Telgmale ning klubi paljudele seeniorjooksjatele oli see uus ja põnev väljakutse. Lauri jahtis rattaorienteerumise MM-i medaleid Portugalis, Teele noorte EM-i medaleid Poolas ja veteranorienteerujad jagasid sel korral tiitleid koduses Eestis.

Lauri on jätkuvalt maailma teravaimas tipus
Lauri alustas hooaega suurepärase sõiduga MK etapil Prantsusmaal, kus ta saavutas lühirajal 2. koha. Et seni on teda edu saatnud sprindidistantsidel, näitas see tulemus selgelt sportlase jätkuvat arengut ja kuulumist maailma absoluutsesse tippu.

Õnnestunud sõitu kommenteeris Lauri nii: „Raja teise poole teevalikuetappidel sain end hästi käima ja eesstartinute seljad aitasid pikkadel tõusudel hästi kerida. 10 viimast minutit pressisin nii, et oli paha!“. Juuli lõpus selgusid Portugalis maailma parimad rattaorienteerujad. Lemmikdistantsil Lauri ebaõnnestus ja saavutas pettumust valmistanud 19. koha.

Seda enam pakkusid lohutust ja tunnistust kõrgest tasemest lühirajal saavutatud 5. ja tavaraja 8. koht. Lauri enda kommentaar pärast õnnestunud lühiraja võistlust: „Pärast sprindidistantsi hävingut oli 5. koht ikka väga hea, paneksin hindeks 4+. Kaotasin raja alguse teevalikutega palju aega. Kaart ei andnud minu arust maastiku ja teede sõidetavust päris õigesti edasi. Võib-olla oleksin pronksmedali kätte saanud, aga MM-il pole ma lühirajal kunagi nii head kohta saanud“.

Uus aasta toob Laurile suurepärase võimaluse medalikollektsiooni täiendada Vilniuses toimuval MM-il. Juba paari nädala pärast kohtub maailmaparemik Leedus, et tutvuda MM-i maastikega ja jagada MK punkte. Usutavasti võiks Harjumaa ühele parimale sportlasele Leedus valitsevad tingimused hästi sobida.

Teele teel tipporienteerujaks
16-aastane Teele Telgma on aastatega tõusnud Eesti üheks talendikamaks noororienteerujaks. Eestis omavanuste selge liider tuli kevadel Balti meistriks ja sai suvel võimaluse end võrrelda Euroopa parimatega. Poolas joostud tiitlivõistlustel oli Teele selgelt Eesti koondise parim ja saavutas sprindis fantastilise 6. koha. Medalist jäi teda lahutama 19 sekundit.

Järgmisel aastal toimub sama võistlus Slovakkias ja Teele saab veel kaks aastat joosta noorteklassis, enne kui siirdub juuniorite hulka.

Juba täna on ta kindel Saue Tammede esimese võistkonna liige. Tasuks täiskasvanute sprinditeate hõbe eelmisest aastast ja jüriööjooksu teine koht tänavusest kevadest.

Loodetavasti suudab Teele kooli ja sporditegemist edukalt sobitada ning astub oma arengus edasi järgmise sammu. Kindlasti aitaks kaasa ka liitumine mõne Skandinaavia orienteerumisklubiga. Sealne konkurents ja treeningtingimused on tipporienteerujaks kasvamisel hädavajalikud. See kõik aga ei tähenda, et Teele ei jätkaks Eestis Saue Tammede lipu kõrgel hoidmist.

3500 veteranorienteerujaga tiitlivõistlus
Just nii arvukas seltskond orienteerujaid kogunes augustis Eestisse, et selgitada välja maailma parimad orienteerujad vanuses 35-90 sprindis ja tavarajal.

Mastaapne ja Eesti orienteerumises ainulaadne üritus pälvis Eesti meedias palju tähelepanu ja sai väga edukalt korraldatud. Põnevad sprindirajad viisid osalejad Kadrioru parki ja Toompeale. Parimad metsasjooksjad selgusid Kõrvemaal ja Pikassaare mägedes.

Võistlustel osales ligi kolmkümmend Saue veteranorienteerujat, kes saavutasid kodumetsade toel häid tulemusi. Klubi parimad sprinterid olid Kirti Rebane (2. koht, N35 vanuseklassis), Erkki Aadli (6. koht, M40) ja Hille Tasa (13. koht, N65).Tavaraja parimad tulemused saavutasid Andreas Kraas (2. koht, M35), Kirti Rebane (3. koht, N40), Marje Venelainen (11. koht, N40) ja Ülo Vainura (19. koht, M70).

Ja olgu siinkohal mainitud, et igas vanuseklassis oli ligi sada, osades vanustes üle 300 osaleja. Seega oli paljudel juhtudel juba A-finaali (80 paremat) pääsemine saavutus omaette. Olenemata tulemustest, on suurepärane näha, et lisaks tippspordile on klubis jätkuvalt tugev kogenud orienteerujate kandepind.

Hõbemedal rogaini MM-ilt
Edukate tiitlivõistluste nimekirja tuleb kindlasti lisada Johannes Tasa hõbemedal tänavuselt 24-tunni rogaini (valikorienteerumine) MM-ilt. Austraalia keskosas raskel ja harjumatul maastikul võistles Johannes ühes võistkonnas Lõuna-Eesti meestega.

Saue Tammed tänavad Saue linna ja AS-i Sami. Nendepoolse toetuseta oleks Saue orienteerujatel keeruline lemmikharrastusega edukalt tegeleda.